چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

دسته بندی : آشپزی ارگانیکرژیم غذایی سالمسلامتی و تندرستی

در این مقاله می خواهیم به بررسی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند بپردازیم. شکرک زدن عسل های طبیعی به عوامل مختلف بستگی دارد. میزان ناخالصی آنها، میزان دمای محیط، میزان رطوبت و ... عواملی هستند که در کریستاله شدن عسل های طبیعی موثر می باشند. در پایان این مقاله اطلاعاتی است که با توجه به آن می توانید عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهید.

چرا عسل طبیعی شکرک می زند

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چرا عسل طبیعی شکرک می زند. عسل یک ماده فوق اشباع محسوب می شود زیرا مقدار قندی که در آب حل شده است بسیار زیاد می باشد. قند های مختلفی در عسل وجود دارد. فروکتوز و گلوکز موجود در عسل ها نسبت به سایر مواد درصد بیشتری دارند. این دو ماده حدود 75 درصد در عسل وجود دارند. اما ساکاروز تنها 5 درصد از عسل را تشکیل می دهد. گلوکز، فروکتوز و ساکارز سه قند اصلی در عسل هستند. بنابراین وجود گلوکز علت این می باشد که چرا عسل های طبیعی شکرک می زنند. زیرا گلوکز در عسل طبیعی میل بسیاری به کریستاله شدن دارند.

حتما بخوانید:
بهترین عسل چه عسلی است؟ معرفی بهترین انواع عسل و رنگ آن‌ها

علاوه بر کریستاله شدن گلوکز های موجود در عسل های طبیعی تمایل دارند که از حالت محلول خارج شوند. بنابراین شکرک زدن عسل های طبیعی به علت وجود گلوکز می باشد. در شرایط دمایی و محیطی که از عسل نگهداری می کنید بسیار مهم است. در ادامه به بررسی کامل اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند می پردازیم.

بررسی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

برخی از عسل ها هستند که بعد از گذشت چند هفته شروع به شکرک زدن می کنند اما برخی دیگر از عسل های طبیعی هستند که بعد از گذشت چند سال شکرک نمی زنند. در ادامه به معرفی 4 عاملی که باعث شکرک زدن عسل های طبیعی می شوند می پردازیم. بنابراین برای اینکه متوجه شوید که چرا عسل طبیعی شکرک می زند، همراه ما باشید.

shekarakasalc - چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

مقدار گلوگزی که در عسل ها وجود دارد

یکی از عواملی که باعث شکرک زدن عسل طبیعی می‌شود، مقدار گلوکز موجود در آن است. هر چه میزان گلوکز موجود در عسل های طبیعی بیشتر باشد، این محصول زودتر شکرک می زند. نسبت گلوکز موجود در عسل های طبیعی بستگی به منطقه ای دارد که عسل در آنجا تولید شده است. گل هایی که زنبورها برای تولید عسل از آنها استفاده می کنند مختلف است. برای مثال عسل یونجه نسبت به سایر عسل ها گلوکز بیشتری دارد بنابراین این عسل نسبت به سایر عسل های طبیعی زودتر شکرک می زند.

حتما بخوانید:
6 مورد از مهم ترین خواص ترکیب سرکه سیب و عسل و عرق نعنا

مقدار رطوبت عسل های طبیعی

مقدار رطوبت عسل بر روی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند تاثیر بسیاری دارد. بنابراین مقدار آبی که در عسل ها وجود دارد بر روی شکرک زدن این محصول تاثیر دارد. هر چه رطوبتی که عسل ها دارند بیشتر باشد، آن عسل زودتر شکرک می زند. عسل هایی که در شمال کشور تولید می شوند نسبت به عسل هایی که در جنوب کشور تولید می شوند زودتر شکرک می زنند زیرا شمال کشور از لحاظ آب و هوایی دارای رطوبت بسیاری است.

shekarakasala - چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

تاثیر دمای محیط

دمای محیط تاثیر بسیاری بر روی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند دارد. بنابراین دمای محیط یکی از مهم ترین عامل می باشد که بر روی کریستاله شدن عسل ها موثر است. عسل هایی که در دمای 10 الی 15 درجه نگهداری می شوند احتمال اینکه شکرک بزنند وجود دارد. اگر عسل ها در دمای بیشتر از این نگهداری شوند، حل پذیری گلوکز موجود در آن ها افزایش پیدا می کند و اگر این عسل ها در دمای پایین تر از 10 الی 15 درجه نگهداری شوند، مقدار ویسکوزیت موجود در آن ها کاهش پیدا می کند و در مقابل آن نیز سرعت شکرک زدن عسل ها کم می شود.

حتما بخوانید:
با 6 خواص باورنکردنی عسل طبیعی برای پوست آشنا شوید

ناخالصی که در عسل ها وجود دارد

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود عسل های طبیعی شکرک بزنند میزان ناخالصی موجود در آنها است. ذرات موم یکی از ناخالصی هایی است که سبب شکرک زدن عسل می شود. وجود این ناخالصی باعث می شود که به گلوکز موجود در عسل کمک کنند و سرعت کریستاله شدن عسل را بالا ببرند.

شکل شکرک های عسل

تحقیقات بسیاری در مورد شکل شکرک های عسل انجام شده است. از روی شکل شکرک ها نمی توان متوجه شد که آن عسل طبیعی و یا تغذیه ای است. زیرا کریستاله شدن عسل ها به عوامل مختلفی مانند دمای محیط، میزان رطوبت، میزان ناخالصی و مقدار گلوکز موجود در آنها بستگی دارد. بنابراین از روی شکل کریستال های عسل نمی توان متوجه شد که آن عسل طبیعی و یا تغذیه ای است.

shekarakasalb - چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

چرا عسل طبیعی شکرک می زند اما عسل تقلبی نه؟

در ادامه به بررسی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند اما عسل تقلبی فاقد شکرک است می پردازیم. در انتها باید متوجه شده باشید که شکرک عسل نمی تواند نشان دهنده این باشد که آن محصول خوب و یا بد است. از روی شکرک های عسل تنها می توان متوجه شد آن عسل طبیعی و یا تقلبی است. عسل های تقلبی به دلیل اینکه حرارت می بینند، شکرک نمی زنند.

حتما بخوانید:
7 تا از مهم‌ترین خواص درمانی عسل که باید بدانید

بر خلاف عسل های طبیعی که شکرک می زنند زیرا این عسل ها خام هستند و حرارت نمی بینند. اگر به صورت دقیق بخواهید متوجه شوید که عسل خریداری شده شما طبیعی و یا تقلبی است باید آن را آزمایش کنید و یا از مکان‌هایی که معتبر و قابل اعتماد هستند خریداری کنید.
اميد است اطلاعات مفیدی درباره ی اینکه چرا عسل طبیعی شکرک می زند به دست آورده باشید.

bannerrr - چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون