خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

دسته بندی : رژیم غذایی سالم

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین روزهای زندگی هر خانمی به شمار می‌رود. در این دوران هر خانمی مراقبت است که چه مواد غذایی مصرف کند تا همه مواد مورد نیازش تأمین شود و جنین هم رشد کاملی داشته باشد.

نقش غذای ارگانیک در بارداری چیست

بیشتر خانم‌ها در دوران حاملگی به دنبال استفاده از مواد غذایی کاملا سالم‌اند که هیچ خطری در این دوران حساس جنین‌شان را تهدید نکند و دوران بارداری را به راحتی سپری کنند.

پزشکان بسیاری هم عقیده دارند که باید مواد غذایی سالم در دوران بارداری به مادر و جنین برسد تا علاوه‌بر پیشگیری از آسیب‌های جسمی متعدد، سلامت مادر و جنین تامین شود. غذاهای ارگانیک یکی از بهترین و سالم‌ترین غذاهایی‌اند که علاوه‌بر مادران باردار، برای همه افراد یک جامعه مناسب و قابل مصرف هستند. در ادامه این مقاله می‌خواهیم درباره نقش مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری صحبت کنیم تا ببینیم چه تاثیری در سلامت مادر و جنین دارند و مصرف چه غذاهایی در این دوران به مادران کمک بیشتری می‌کند.

چرا باید در دوران بارداری غذاهای ارگانیک بخوریم؟

شاید سوال بپرسید که چرا به مواد غذایی ارگانیک مصرف کنیم یا مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری تاثیری در سلامت ما خواهد داشت؟ غذاهای ارگانیک همان‌طور که از نامش مشخص است ۱۰۰% به صورت طبیعی و به دور از هرگونه مواد شیمیایی و سموم آفت کش تولید می شوند. همچنین در فرایند رشد مواد غذایی ارگانیک دستکاری ژنتیکی روی آن‌ها انجام نمی‌شود. یکی دیگر از مزیت‌ها و دلایل استفاده از مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری این است که جنین رشد مغزی و جسمی کامل‌تری خواهد داشت. در یک رژیم ارگانیک هیچ‌گونه مواد غذایی خطرناکی که در غذاهای شیمیایی یافت می‌شود، رشد سلولی و مغزی جنین را تهدید نمی‌کند.

در بسیاری از غذاهایی که حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی‌های غیرمجاز هستند مواد سمی متعددی وجود دارد که باعث آسیب به سلول‌های مغزی و سلول‌های عصبی جنین می شود. همین موضوع برای جنین بسیار خطرناک است و باعث بروز نقایص مادرزادی و ضایعات غیر قابل جبران متعددی می‌شود.

The role of organic food in pregnancy0 - خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

 یکی دیگر از دلایل مصرف مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری کاهش احتمال بروز انواع سرطان‌هاست. ابتلا به انواع سرطان‌ها یکی دیگر از عوارض جبران ناپذیر مصرف مواد غذایی شیمیایی یا مواد غذایی است که از طرق شیمیایی یا با استفاده از سموم آفت کش به دست می‌آیند.

 علاوه‌بر همه این موارد گفته شده، مواد غذایی ارگانیک هم بسیار تازه هستند و طعم بهتر و دلنشینی دارند و برای مادران در دوران بارداری بسیار مناسب‌اند. پیشنهاد می‌کنیم با خرید محصولات ارگانیک و به راحتی سلامتی مادر و جنین را در این دوران حساس تامین کنید.

وعده‌های غذایی خانم‌های باردار از صبح تا شب در رژیم ارگانیک

غذاهای ارگانیک فاقد هر گونه مواد شیمیایی، سموم آفت کش، هورمون‌های رشد و مواد نگهدارنده هستند. به همین دلیل یک خانم باردار می‌توانید از این مواد ارگانیک در کلیه و دانه‌های غذایی استفاده کند. معمولا خانم‌های باردار به دلیل پیشگیری از ضعف و گرسنگی و تامین نیازهای جنین وعده‌های غذایی متنوعی دارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در چنین دورانی همیشه از برخی تنقلات مانند میوه خشک ارگانیک یا میوه‌های تازه استفاده کنند.

به غیر از میان وعده‌های مختلف، وعده‌های غذایی اصلی خانم‌های باردار شامل صبحانه ناهار و شام می‌شود که بهتر است در این وعده‌های غذایی از مواد سالم و کاملا ارگانیک استفاده کنند. خانم‌های باردار می‌توانند با داشتن یک رژیم ارگانیک که مورد تایید پزشکان است، کلیه نیازهای مادر و جنین را با مصرف مواد مفید تامین کنند.

صبحانه‌ای سالم برای مادر و جنین و شروع روزی پر انرژی

صبحانه یکی از اصلی‌ترین وعده‌های غذایی نه تنها برای خانم‌های باردار، بلکه برای همه انسان‌های روی زمین ضروری است. صبحانه اولین وعده غذایی است که با شروع روز خورده می‌شود تا انرژی مورد نیاز در طول روز برای مادر و جنین تامین شود. استفاده از غلات و میوه‌ها در این وعده غذایی برای تامین انرژی مورد نیاز ضروری است و به کاهش تهوع صبحگاهی نیز کمک می‌کند.

خانم‌های باردار برای وعده صبحانه خود می‌توانند از تخم مرغ، اسفناج، جو‌دوسر، شیر نارگیل، فرنی و شیر ساده استفاده کنند. به‌یاد داشته باشید برای مصرف دمنوش و عرقیات ارگانیک در طول بارداری باید با پزشک مشورت کنید. برخی از دمنوش‌ها و عرق‌های گیاهی آثار مخربی روی فرایند بارداری دارند و حتی باعث سقط جنین نیز می‌شوند.

The role of organic food in pregnancy3 - خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

ناهار مادران باردار پر از مواد غذایی مفید

ناهار یکی از وعده‌های غذایی دوست داشتنی و لذیذ است؛ چون مادران باردار می‌توانند در این وعده غذایی با مصرف انواع پروتئین و سبزیجات مقدار قابل توجهی فولیک اسید که برای رشد و تقویت سلول‌های عصبی جنین ضروری است را جذب کنند. در یک رژیم مواد غذایی ارگانیک می‌توانید از انواع ساندویچ‌های اسفناج، سالاد با سبزیجات سبزرنگ و سالاد لوبیا و فلفل استفاده کنید.

 پروتئین‌های گیاهی و پروتئین‌های گوشت قرمز نیز برای مادران در وعده ناهار بسیار ضروری و مناسب هستند. بهتر است برای دریافت مواد غذایی به طور متناسب، یک لیست غذاهای سالم تهیه کنید تا هر روز یکی از غذاهایی که در این لیست قرار دارد را برای وعده ناهار سالم بپزید و لذت ببرید.

شام سبک و زود هضم مناسب دوران بارداری

عده شام برای خانم‌های باردار مانند بسیاری از افراد دیگر باید بسیار سبک و از مواد غذایی که هضم راحتی دارند تشکیل شده باشد. خانم های باردار باید برای شام غذاهای کم چرب مصرف کنند و همچنین از مصرف غذاهای سرخ شده اجتناب کند تا سطح انسولین خون به راحتی قابل کنترل باشد.

بهتر است برای وعده غذایی شام از سالاد های سبک مواد، غذایی پروتئینی که هضم راحتی دارند و انواع میوه‌ها استفاده شود. به‌یاد داشته باشید مواد غذایی ارگانیک در طول بارداری و شیردهی بر سلامت جنین تاثیر مستقیم می‌گذارد. در صورت عدم استفاده از مواد غذایی سالم، سیستم ایمنی نوزاد بسیار ضعیف می‌شود و در معرض بیماری‌های مختلفی قرار می‌گیرد. برخی از مواد غذایی غیر ارگانیک مانند فست فودها و غذاهای فرآوری شده هیچ‌گونه مواد ارزشمند و مغذی ندارد تا به تقویت سیستم ایمنی جنین و سلامت مادر در دوران بارداری کمک کنند.

The role of organic food in pregnancy4 - خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

مادران باردار چگونه مصرف مواد غذایی خطرناک را کم کنند؟

در تولید مواد غذایی ارگانیک محدودیت‌های متعددی وجود دارد و همه مواد غذایی به صورت ارگانیک و ۱۰۰% طبیعی تولید نمی‌شود. به همین دلیل بهتر است با رعایت برخی نکات مهم مصرف مواد شیمیایی را به حداقل برسانیم. خانم‌های باردار به‌یاد داشته باشند برای شستن شستن میوه و سبزیجات از مواد شیمیایی استفاده نکنند. پوست میوه‌ها را حتماً جدا کنند.

چربی و پوست اضافه روی گوشت را پاک کنند تا اگر مواد شیمیایی آفت کش یا حتی هورمون های متعدد در این قسمت وجود داد از بین برده شود. لبنیات ارگانیک بهترین انتخاب برای در دوران بارداری بوده تا از بروز بیماری‌های مختلف که از عوارض مصرف لبنیات غیر پاستوریزه است پیشگیری شود.

The role of organic food in pregnancy2 - خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

در این مقاله درباره نقش مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری صحبت کردیم. همه ما می‌دانیم مصرف مواد غذایی سالم تا چه میزان در سلامت مادر و کودک تاثیرگذار است. به همین دلیل باید پیش از اقدام به بارداری نسبت به غذاهای مصرفی در این دوران شناخت دقیق داشته باشیم.

اگر قصد دارید در دوران بارداری انواع غذاهای ارگانیک و خوراکی‌های خوشمزه که هیچ آسیبی به بدن مادر و جنین نمی‌رسانند را تهیه کنید همین حالا با ما از طریق شماره تلفن 0214458742 تماس بگیرید. ما در فروشگاه آناناس با هدف ترویج سلامت در بین اعضای جامعه اقدام به فروش مواد غذایی ارگانیک کرده‌ایم.

همچنین اگر پیشنهاد یا تجربه‌ای در مورد استفاده از مواد غذایی ارگانیک در دوران بارداری دارید در پایین این صفحه با ما و خوانندگان مجله آناناس به اشتراک بگذارید. ما از خواندن تجربیات و نظرات ارزشمند شما خوشحال می‌شویم.

bannerrr - خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “خوردن غذای ارگانیک در بارداری چه تاثیری دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون