هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

دسته بندی : رژیم غذایی سالم

پروتئین گلوتن که به‌طورکاملا طبیعی در گندم و جو وجود دارد برای افراد مبتلا به سلیاک ناراحتی‌های گوارشی بسیاری را به وجود می‌آورد. رژیم گلوتن که شامل خوردن نان بدون گلوتن هم می‌شود اولین راهکار برای درمان و کاهش مشکلات این نوع بیماری است. اگر به بیماری سلیاک یا مشکلاک گوارشی هستید و به تجویز پزشک باید از رژیم‌های فاقد گلوتن پیروی کنید، ابتدا باید بدانید نان بدون گلوتن چیست و چگونه تهیه می‌شود.

نان بدون گلوتن چیست

گلوتن پروتئینی است که در گندم وجود دارد. افراد بسیاری در جهان به گلوتن حساسیت دارند و باید این پروتئین را از برنامه غذایی خود حذف کنند. در رژیم‌های بدون گلوتن اولین ماده غذایی که حذف می‌شود نان است. نان‌هایی که با گندم پخته می‌شوند حاوی گلوتن هستند و مشکلات جدی برای افرادی که به این پروتئین حساسیت دارند، ایجاد می‌کنند. به همین خاطر افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا افرادی که حساسیت به گلوتن دارند باید در رژیم غذایی خود از نان بدون گلوتن استفاده کنند. در ادامه این مطلب خواهیم گفت که نان بدون گلوتن چیست و استفاده از آن چه مزایا و معایبی به همراه دارد.

نان بدون گلوتن چیست؟

نان‌های بدون گلوتن از گندم و محصولات حاوی گلوتن، پخته نمی‌شوند. پروتئین گلوتن که در گندم و برخی محصولات دیگر مانند مالت، چاودُم، جو و چاودار وجود دارد برای افراد مبتلا به سلیاک مشکلات گوارشی متعددی ایجاد می‌کند. به همین دلیل این افراد باید از نان‌هایی که با استفاده از آرد ذرت، سیب زمینی، سویا و برنج پخته می‌شوند، مصرف کنند. نان‌های بدون گلوتن با توجه به اینکه از آرد‌های مغذی تولید می‌شوند، ارزش غذایی بالایی دارند و نیازهای بدن انسان را تامین می‌کنند.

Gluten free bread1 - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

خوشبختانه این روزها با توجه به اینکه رژیم بدون گلوتن رواج بسیاری پیدا کرده است، نان‌های بدون گلوتن هم در دسترس همه قرار دارد. اما با این حال باز هم افراد بسیاری در منزل خود اقدام به پختن نان بدون گلوتن می‌کنند. بهتر است برای اینکه بهره بیشتری از مواد غذایی سالم ببرید از محصولات ارگانیک استفاده کنید. با مصرف محصولات ارگانیک دیگر در طولانی مدت به دلیل مصرف محصولاتی که با سموم آفت‌کش و دستکاری‌های ژنتیکی رشد کرده‌اند، دچار مشکلات و بیماری‌های متعدد نخواهید شد. بهتر است محصولات صد در صد طبیعی را از فروشگاه اینترنتی آناناس خریداری کنید تا از ارگانیک بودن آن‌ها مطمئن باشید.

Gluten free bread0 - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

مصرف نان بدون گلوتن برای چه افرادی مناسب است؟

مصرف نان بدون گلوتن برای همه افراد بدون هیچ عارضه و مشکلی هم امکان‌پذیر است. اما در کل افرادی که مبتلا به سلیاک یا حساسیت به گلوتن هستند قدرت و توانایی تحمل این پروتئین را ندارند.

افراد مبتلا به سلیاک؛ آیا می‌دانید بیماری سلیاک چیست؟

یک درصد از افراد جهان مبتلا به بیماری خود ایمنی سلیاک هستند. در این بیماری بدن توان تحمل گلوتن را ندارد و آن را به‌عنوان یک عامل تهدید کننده تشخیص می‌دهد. در چنین شرایطی بدن برای از بین بردن پروتئین گلوتن شروع به حمله می‌کند. در این حمله بافت‌های دستگاه گوارش آسیب‌های جدی می‌بینند. مشکلاتی از قبیل سوء تغذیه، سوء هاضمه و کم خونی از عوارض حمله بدن به پروتئین گلوتن است.

افراد مبتلا به سلیاک باید از خوردن هله هوله، شیرینی‌های آماده، انواع سس، غلات صبحانه، پاستا و ماکارونی و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنند. در مقابل خوردن انواع میوه، سبزیجات تازه، میوه خشک ارگانیک و انواع گوشت و ماهی برای آن‌ها هیچ عارضه‌ای نخواهد داشت.

Gluten free diet1 - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

افراد مبتلا به حساسیت گلوتن، دسته دوم مشتریان نان‌های بدون گلوتن

دسته دوم از افرادی که نان‌های بدون گلوتن برای آن‌ها مفید است، افرادی‌اند که به پروتئین درون گلوتن حساسیت دارند. در آزمایش این افراد سلیاک تشخیص داده نمی‌شود اما به محض مصرف نان‌های گلوتن دار دچار عوارضی مانند بیماری سلیاک می‌شوند. درد در ناحیه شکم، حرکات غیر عادی در روده‌ها، اگزمای پوستی، خستگی و بی حوصلگی و نفخ از جمله علائم بیماران حساس به گلوتن است. در جهان تقریبا بین 5 تا 13 درصد از افراد به گلوتن حساسیت دارند.

افرادی که به گلوتن حساس‌اند باید انواع میوه‌ها، سبزیجات تازه و سبزیجات خشک ارگانیک،‌ نوشیدنی‌های بدون مخمر جو، انواع ادویه‌ها، لبنیات و نان‌های بدون گلوتن را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

Gluten free diet3 - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

فواید رژیم بدون گلوتن و مصرف نان بدون گلوتن چیست؟

برای افراد مبتلا به سلیاک یا حساس به گلوتن دارویی وجود ندارد و فقط با رژیم‌های غذایی باید از بروز مشکلات و عوارض این بیماری‌ها پیشگیری کنند. رژیم بدون گلوتن مزایایی هم به همراه دارد که باعث می‌شود حتی افرادی که مبتلا به بیماری‌ سلیاک نیستند از این رژیم غذایی استفاده کنند.

  1. کاهش مشکلات گوارشی، اولین ارمغان رژیم بدون گلوتن

یکی از اولین مزایای رعایت رژیم بدون گلوتن و عدم استفاده از نان‌های بدون گلوتن کاهش مشکلات گوارشی از جمله درمان نفخ، یبوست، اسهال و التهاب‌های معده و روده است.

  1. کاهش التهاب‌های مزمن با مصرف محصولات بدون گلوتن

یکی دیگر از مزایای نخوردن نان‌های بدون گلوتن کاهش التهاب‌های مزمن در بدن است. افرادی که مبتلا به سلیاک هستند در بدن آن‌ها التهاب‌هایی برای مقابله با عفونت به وجود می‌آید. این التهاب‌ها به مرور زمان تبدیل به التهاب مزمن می‌شوند و بهترین راه برای کم شدن التهاب‌ها، نخوردن نان‌های بدون گلوتن یا محصولات حاوی گلوتن است.

Gluten free bread - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید
  1. انرژی بدن افزایش پیدا می‌کند

افراد مبتلا به بیماری سلیاک در بیشتر زمان‌های شبانه‌روز خسته و کسل هستند. یکی از عوارض مصرف محصولات حاوی گلوتن ایجاد کم خونی است. به دنبال کم خونی مشکلاتی از جمله کمبود آهن، خستگی و احساس کسالت برای افراد به وجود می‌آید. به همین خاطر با شروع رژیم بدون گلوتن و نخوردن نان‌های گندم و جو عوارض و مشکلات ناشی از کم خونی از بین می‌رود و انرژی بدن هم افزایش پیدا می‌کند.

  1. لاغری و کاهش وزن، جذاب‌ترین مزایای رژیم بدون گلوتن

نخوردن محصولاتی که در آن‌ها از آرد گندم، جو و فراورده‌هایی مانند شیرینی‌ها و میان‌ وعده‌های پرکالری باعث کاهش وزن می‌شود. به همین دلیل افراد بسیاری هم که به بیماری سلیاک ابتلا ندارند یا به پروتئین گلوتن حساس نیستند از رژیم بدون گلوتن پیروی می‌کنند. برای این رژیم کافی است طرز تهیه نان بدون گلوتن، طرز تهیه میوه خشک و آماده کردن غذاهای بدون گلوتن را بدانید تا به کاهش وزن چشمگیری برسید.

Gluten free diet0 - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

با خرید و مصرف محصولات ارگانیک سلامتی خود را تضمین کنید

در این مقاله به‌طور کامل درباره اینکه نان بدون گلوتن چیست،‌ برای چه افرادی مناسب است و مصرف آن چه مزایایی دارد صحبت کردیم. به‌یاد داشته باشید برخی از رژیم‌ها مانند رژیم بدون گلوتن و نخوردن محصولات حاوی گلوتن در ابتدا برای افرادی که با این پروتئین مشکل دارند مناسب است. اگر شما به این بیماری‌ها ابتلا ندارید برای پیروی از رژیم بدون گلوتن باید با پزشک مشورت کنید. همچنین اگر رژیم غذایی را برای تندرستی و سلامتی در برنامه خود قرار داده‌اید حتما از مواد غذایی و محصولات ارگانیک استفاده کنید.

مصرف روزانه محصولات ارگانیک به تامین سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های متعدد جسمی کمک می‌کند. آیا شما تجربه‌ای در زمینه پیروی از رژیم‌هایی مانند رژیم بدون نان گلوتن یا رژیم گلوتن داشته‌اید؟ این رژیم‌ها چه فواید و چه مضراتی برای شما داشته‌اند؟ تجربیات خود را در انتهای همین صفحه با ما و خوانندگان مجله آناناس به اشتراک بگذارید.

bannerrr - هر چیزی که درباره نان بدون گلوتن باید بدانید

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • سمیرا مرادی 14000611 پاسخ دهید

    مرسی بابت پلسخ کوتاه و مفیدی که به سوال نان بدون گلوتن چیست دادید توی این مطلبتون، ممنونم

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید