فرق دمنوش و جوشانده چیست؟

دسته بندی : آشپزی ارگانیکرژیم غذایی سالمسلامتی و تندرستی

هم معنی بودن دمنوش و جوشانده و عدم اگاهی از فرق دمنوش و جوشانده باعث شده است که امروزه بسیاری از افراد به صورت اشتباه و نا آگاهانه از این محصولات استفاده کنند. در نتیجه ما در این مقاله به معرفی فرق بین دمنوش ها و جوشانده ها میپردازیم.

فرق دمنوش و جوشانده چیست

امروزه بسیاری از افراد جامعه برای درمان بیماری ها و مشکلات گوناگون به سراغ مصرف دمنوش ها و جوشانده‌های گیاهی میروند. این نوشیدنی‌ها به علت کارایی و تنوع بسیار زیادی که دارند توانسته‌اند به یکی از پر مصرف‌ترین محصولات روزانه‌ی بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شوند. اما بسیاری از افراد از فرق دمنوش و جوشانده آگاهی ندارند و فکر می‌کنند که این دو محصول یکی هستند. ما در این مقاله به معرفی فرق دمنوش و جوشانده می پردازیم تا شما بعد از خواندن این مقاله بتوانید به راحتی دمنوش‌ها را از جوشانده‌ها تفکیک کرده و آنها را تشخیص دهید.

حتما بخوانید:
دمنوش ارگانیک چیست؟ معرفی 5 دمنوش ارگانیک، خوش عطر و طبیعی

دمنوش چیست؟

برای تهیه دمنوش شما برگ، ریشه، ساقه، دانه و … گیاهان را به شکل پودر در میاورید و سپس آن را به آب جوش اضافه می‌کنید و در انتها در ظرف را می بندید. سپس باید ظرف را روی بخار ملایم قرار دهید تا دمنوش دم بکشد. برای تهیه دمنوش اکثرا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان لازم است. بعد از دم کشیدن باید دمنوشی که تهیه کرده‌اید را از یک صافی عبور دهید و سپس آن را میل کنید. بسیاری از نوشیدنی ها مثل چای، گل گاو زبان، گل ختمی و … را می‌توان به این روش تهیه کرد.

جوشانده چیست؟

اگر برای تهیه نوشیدنی یک گیاه کامل را درون آب بگذارید تا بجوشد، در این صورت شما یک جوشانده درست کرده‌اید. اما علاوه بر روش تهیه کردن این نوشیدنی ها تفاوت‌های دیگری نیز دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

damnoshojoshandehc - فرق دمنوش و جوشانده چیست؟

فرق دمنوش و جوشانده در چیست؟

1- مواد اولیه:

همانطور که گفته شد در تهیه دمنوش از پودر قسمت‌های خاصی از گیاه استفاده می شود ولی در تهیه جوشانده ما از یک گیاه کامل استفاده می‌کنیم. استفاده از گیاه کامل در برخی موارد می‌تواند باعث شود ترکیبات مفید بیشتری وارد آب شود و جوشانده خواص دارویی بیشتری نسبت به دمنوش داشته باشد. اما در برخی موارد هم قسمت‌هایی از گیاه مثل ریشه، ساقه و … وجود دارد که نه تنها از نظر دارویی هیچ خاصیتی ندارند بلکه می‌توانند باعث بروز مسمومیت و … نیز شوند.

حتما بخوانید:
کدام دمنوش‌ها را می‌توان با هم ترکیب کرد؟

2- قدرت اثر گذاری:

برای تهیه دمنوش شما قسمت ها مختلف گیاه را در آب جوشیده و بر روی حرارت ملایم قرار می دهید اما برای تهیه جوشانده، گیاه به صورت کامل و از ابتدا درون آب قرار دارد به همین دلیل همراه با ان جوشانده می شود و حرارت به صورت مستقیم به آن وارد می شود. قرار گیری بر روی حرارت مستقیم باعث میشود ترکیبات و محتویات موجود در گیاه بیشتر وارد آب شود. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که خواص جوشانده یک گیاه از دمنوش آن بیشتر است.

damnoshojoshandehb - فرق دمنوش و جوشانده چیست؟

3- فرق دمنوش و جوشانده، مدت زمان آماده شدن:

مدت زمان حاضر شدن یک دمنوش یک بازه زمانی بسیار کوتاه و حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است. ولی برای تهیه جوشانده اگر شما گیاه را به آب سرد اضافه کرده باشید، مدت زمان بسیار بیشتری طول میکشد تا جوشانده شما حاضر شود. زیرا یک مدت زمان۲۰ الی ۳۰ دقیقه برای جوش آمدن آب و وارد شدن ترکیبات گیاه به آب لازم دارید. اما هنگام تهیه جوشانده دیگر نیازی به رد کردن مایع از صافی ندارید و می‌توانید به راحتی گیاه کامل را از جوشانده جدا کنید. اما برای تهیه دمنوش باید یکبار مایع را از صافی عبور دهید. به همین دلیل مدت زمان آماده شدن دمنوش کمی طولانی می‌شود.

حتما بخوانید:
بهترین دمنوش خواب آور

4- میزان مصرف:

بسیاری از متخصصین این عرصه معتقد هستند که، اکثر دمنوش‌های گیاهی را می‌توان به صورت روزانه و منظم استفاده کرد، زیرا ترکیبات به کار رفته در دمنوش ها میزان اثرگذاری خیلی بالا نیست. اما مصرف روزانه و بیش از اندازه بسیاری از جوشانده ها به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا قدرت اثرگذاری این محصولات به نسبت دمنوش‌ها بیشتر است و زیاده روی در مصرف آن می تواند عوارض ناگواری برای شما به همراه داشته باشد. در نتیجه به فرق دمنوش و جوشانده به شدت دقت کنید.

damnoshojoshandeha - فرق دمنوش و جوشانده چیست؟

نکته ی بسیار مهم درباره فرق دمنوش و جوشانده

به این نکته توجه داشته باشید که برخی گیاهان فقط باید به صورت دم کرده و دمنوش استفاده شوند. اگر این گیاهان به صورت جوشانده استفاده کنید ممکن است ترکیبات مضر موجود در گیاه وارد آب شوند و عوارض و عواقب بسیار ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشد. همچنین اگر یک گیاه مخصوص جوشاندن را دم کنید باعث می شوید که ترکیبات و خواص دارویی آن به طور کامل به شما نرسد. در انتها به این نتیجه میرسیم که باید به فرق دمنوش و جوشانده به شدت دقت کنید و از افراد آگاه و مطلع برای تهیه یک دمنوش یا جوشانده کمک بگیرید.

bannerrr - فرق دمنوش و جوشانده چیست؟

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فرق دمنوش و جوشانده چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون