ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

دسته بندی : آشپزی ارگانیک

آسیاب کردن زعفران در خانه

زعفران از جمله گران‌ترین ادویه‌های دنیا است. از این طلای سرخ به دلیل کاربردهای زیادی که دارد، می‌توان به عنوان یک ادویه همه کاره نام برد. در بازار زعفران به دو حالت رشته‌ای و پودری به فروش می‌رسد. اما بهترین روش برای خرید زعفران اصل، خرید آن به صورت رشته‌ای و آسیاب کردن زعفران در خانه است. زیرا احتمال تقلبی بودن زعفران رشته‌ای نسبت به زعفران آسیاب شده کمتر است. اما می دانیم که موارد استفاده از زعفران آسیاب شده بسیار بیشتر است. به همین جهت در ادامه به روش‌هایی برای آسیاب کردن زعفران می‌پردازیم.

روش‌های آسیاب کردن زعفران در خانه

رنگ، بو و طعم زعفران پودر شده دقیقاً مانند زعفران آسیاب نشده است و همان خواص را دارد. اما مهمترین ویژگی زعفران پودری این است که استفاده از آن در غذا راحت‌تر است. همچنین در غذا عطر و بوی بهتری دارد.

برای آسیاب کردن زعفران چندین روش وجود دارد. یکی روش سنتی و مرسوم با هاونگ و دیگری آسیاب کردن با دستگاه است. در این مقاله ضمن توضیح این دو روش در مورد روش ساده و آسان پودر کردن زعفران با قاشق هم توضیحاتی خواهیم داد.

eu4w spices 16 20091103 1964629176 300x150 - ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

آسیاب کردن زعفران با هاونگ

پودر کردن زعفران با هاونگ یک روش سنتی است که از گذشته در خانه‌ها مرسوم بوده است. یکی از نکات مهم در این روش این است که بهتر است از هاونگ سنگی استفاده کنید و هاونگ هایی که جنسشان از برنج و فلز است را کنار بگذارید. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که این کار را در مکانی انجام دهید که کمترین رطوبت وجود داشته باشد. زیرا رطوبت موجود در محیط باعث می‌شود که زعفران به خوبی ساییده نشود.

مثلاً اگر در آشپزخانه در حال غذا پختن هستید یا به تازگی پخته‌اید، در آنجا کار آسیاب کردن زعفران را انجام ندهید. ابتدا باید یک قند را در هاونگ پودر کنید. البته برای راحت‌تر شدن کارتان می‌توانید از شکر استفاده کنید. سپس رشته‌های زعفران را درون هاونگ ریخته و همراه با قند پودر شده یا شکر بسایید. قند یا شکر عمل آسیاب کردن زعفران را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.

آسیاب کردن زعفران با قاشق

یکی دیگر از روش‌های پودر کردن زعفران، استفاده از قاشق برای این کار است. این روش دیگر نیازی به قند یا شکر ندارد. تنها کافی است وقتی زعفران رشته‌ای را از بازار خریداری می‌کنید، بسته بندی آن را باز نکنید. به کمک یک قاشق غذاخوری زعفران را در این حالت پودر کنید. به این صورت که بسته زعفران را روی یک سطح صاف قرار داده و با سطح پشت قاشق محتواییات آن را به سمت خودتان بکشید. توجه داشته باید که این کار را نباید با لبه‌های قاشق انجام دهید، زیرا باعث پاره شدن بسته بندی زعفران می‌شود.

image 13970604325330 300x150 - ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

آسیاب کردن زعفران با دستگاه

راحت‌ترین و سریع‌ترین روشی که می‌شود برای پودر کردن زعفران پیشنهاد داد، آسیاب کردن زعفران با استفاده از دستگاه آسیاب قهوه است. ابتدا مخزن آسیاب را به خوبی تمیز کنید سپس رشته‌های زعفران را درون آن بریزید. در این روش هم می‌توانید جهت بهتر آسیاب شدن زعفران از کمی قند یا شکر استفاده کنید که باز هم پیشنهاد ما استفاده از شکر است.

در این روش برند دستگاه مهم نیست و تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، تیز بودن تیغه‌های دستگاه آسیاب است. جهت یادآوری، این نکته مهم را دوباره مطرح می‌کنیم که آسیاب کردن زعفران حتماً باید در محلی عاری از رطوبت انجام شود.

دلیل استفاده از قند یا شکر هنگام آسیاب کردن زعفران چیست؟

یکی  از دلایل استفاده از قند یا شکر به هنگام پودر کردن زعفران که در بالا هم به آن اشاره کردیم این است که اصطکاک بین دانه‌های قند و شکر با زعفران باعث می‌شود که زعفران به خوبی پودر شود.

ما در روش اول بیان کردیم که بهتر از به هنگام استفاده از هاونگ، هاونگ سنگی را برای این کار انتخاب کنیم. اما ممکن است هاونگی که در دسترس داریم از جنس فلز باشد. از آنجایی که آسیاب کردن زعفران در هاونگ فلزی باعث سوختن و سیاه شدن پودر زعفران می‌شود، پس بهترین راهکار برای جلوگیری از سوختن زعفران، استفاده از قند و شکر است.

تجربه آشپزها نشان داده است که زعفران همیشه در مراحل اولیه رنگدهی، رنگ بیشتری تولید می‌کند. اگر می‌خواهید زعفران شما بیشتر از قبل رنگدهی داشته باشد، می‌توانید فرایند آسیاب کردن آن را با قند و شکر انجام دهید.

unnamed 3 300x150 - ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

نگهداری از زعفران پودر شده

زعفران از جمله ادویه‌هایی است که روش نگهداری از آن با دیگر ادویه‌های درون آشپزخانه متفاوت است. بهترین راه این است که زعفران را در یک ظرف شیشه‌ای که درب آن کامل بسته می‌شود، نگهداری کنید. اما اگر ظرف شیشه‌ای مناسبی در دسترس ندارید می‌توانید از ظرف‌هایی با دیواره طلقی استفاده کنید. دلیل انتخاب این ظرف‌ها، عدم جذب رطوبت است. رطوبت باعث می‌شود که پودر زعفران به ته ظرف بچسبد و هنگام استفاده به راحتی در دسترس نباشد، و همچنین منجر به رنگ داده زعفران به دیواره‌های ظرف می‌شود.

کیفیت زعفران بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

زعفران به دلیل ترکیبات ویژه‌ای که دارد، از دیگر گیاهان متمایز می‌شود. مقدار این ترکیبات در انواع زعفران متفاوت است همین امر باعث می‌شود که کیفیت انواع زعفران باهم فرق کند. این ترکیبات شامل کروسین، عامل قدرت رنگ، پیکروسین، عامل قدرت طعم و سافرانال، عامل قدرت عطر و بو می‌شود. از بین انواع گوناگون زعفرانی که وجود دارد، زعفران سوپر نگین است. زعفران سوپر نگین به دلیل دارا بودن بالاترین درصد سافرانال و کروسین، نگدهی و عطر بسیار بالایی نسبت به انواع دیگر زعفران دارد.

3084 300x150 - ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

مهم‌ترین خواص زعفران با عنوان طلای سرخ

طبق آزمایشات دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که زعفران با کنترل ترشح دو هورمون دوپامین و سرتونین، در درمان افسردگی بسیار مؤثر است. زعفران سرشار از مواد معدنی مانند منگنز، مس، آهن، سلنیوم، روی و منیزیم است. همین امر موجب افزایش هوش و ذکاوت افراد می‌شوند.

زعفران می‌تواند با تأثیر گذاشتن بر عواملی مانند آرامش روحی، تنظیم ساعت بدن، باعث شود تا خواب بهتر و عمیق‌تری را تجربه کنید. تحقیقات ثابت کرده که نوشیدن چای زعفران یا شیر زعفران به افزایش رشد و استحکام مو کمک می‌کند. زعفران همچنین می‌تواند بر بهبود سلامت تنفسی، بهبود سلامت قلب، سلامت پوست، تقویت سیستم گوارش و کاهش درد تأثیر گذار باشد. طلای سرخ خواص و فواید بسیار بیشتری دارد که ما در اینجا به خلاصه‌ای کوچک از آن اشاره کردیم.

افراط نکنیم!

در کنار مزیت‌های زیادی که این گیاه سرخ دارد باید توجه داشته باشید که نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. افراط در مصرف زعفران می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد زعفران خواص بسیار زیادی دارد. مصرف به اندازه زعفران می تواند باعث سرحالی شما شود. اگر به دنبال خرید زعفران تازه و باکیفیت هستید، پیشنهاد ما خرید زعفران درجه یک سرگل از فروشگاه آناناس است.

bannerrr - ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ترفندهای جالب برای پودر کردن طلای سرخ ( آسیاب کردن زعفران )”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون