بهترین زمان کاشت زعفران

دسته بندی : اخبار

بهترین زمان کاشت زعفران

زعفران که به طلای سرخ ایران معروف است در سراسر جهان شناخته شده است و کاربرد های گوناگونی دارد. زعفران به خاطر فواید بسیاری که دارد، بازار رو به رونق و وسیعی دارد. از همین رو کشت زعفران در سال های اخیر با استقبال خوبی مواجه شده است. مهم ترین مسئله در نحوه کاشت زعفران، زمان کشت و محصول دهی زعفران است. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه اطلاعات درباره زعفران را کسب کنید.

آب و هوای مناسب برای کاشت زعفران

زعفران یک گیاه نیمه گرمسیری است و مقاوت خیلی خوبی در مقابل گرما و سرما از خود نشان می دهد. مناطقی که زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارند بسیار برای کشت زعفران مناسب هستند. زعفران در بیشتر مناطق کشور ما رشد خوبی می تواند داشته باشد؛ ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همین طور نباید زمستان های گرمی داشته باشد؛ چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده ای می تواند داشته باشد. البته امروزه روش گلخانه ای شرایط کشت انواع گیاهان را در همه مناطق کشور فراهم کرده است. شما با دستگاه های پیشرفته می توانید دما و رطوبت مناسب زعفران را فراهم کنید.

دمای لازم برای کشت زعفران چقدر است؟

به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتی گراد و ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار یخ زدگی و دمای حداقل -۳۰ درجه دارد، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

برداشتزعفران 300x150 - بهترین زمان کاشت زعفران

چه ماهی زعفران بکاریم؟

یکی از سوالاتی که اول از همه پیش می آید این است که، چه موقعی زعفران بکاریم؟

بهترین زمان کشت و انتقال پیاز زعفران اوایل مرداد ماه الی نیمه اول شهریور است. در این زمان رطوبت خاک در پایین ترین سطح خود قرار دارد و رطوبت پیاز زعفران نیز در سطح خوبی است.

تاثیر رطوبت خاک بر زمان مناسب برای کاشت زعفران

کاهش رطوبت خاک باعث کاهش فشردگی و مقاوت خاک مزرعه شده که در نهایت باعث رشد بیشتر پیاز زعفران، افزایش تعداد گل ها و به طور کلی بازدهی کشت زعفران را افزایش می دهد.

تاثیر رطوبت پیاز بر زمان مناسب برای کاشت زعفران:

رطوبت پیاز زعفران متوسط بین 15 تا 20 درصد است. اما اگر به 30 درصد و بالاتر از آن برسد، وزن پیاز بیشتر شده و هزینه خرید پیاز زعفران افزایش پیدا می کند. پایین آمدن رطوبت پیاز این گیاه باعث از بین رفتن توانایی زنده ماندن آن می شود.

پیاز موجود در زمین قدیمی حتما باید باران های پاییزی را گذارنده باشد. پیاز زعفران را باید حداکثر طی دو هفته از زمین قدیمی برداشته و در زمین جدید کاشته شود. بهتر است در زمان هایی که  گرمای هوا بسیار زیاد است مانند اول تیر جابه جایی پیاز آن انجام نشود؛ چون در این زمان شوک فیزیولوژیکی به آن وارد می شود و عملکرد آن را در سال اول کاهش می دهد.

چرخه کاشت زعفران از اوایل مهرماه از طریق آبیاری شروع می شود و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد و در اردیبهشت ماه به خواب بهاری و تابستانی می‌رود. در دوره خواب به هیچ عنوان نباید آبیاری نمود؛ چون باعث شکستن خواب زعفران می گردد و چرخه طبیعی زعفران مختل می‌شود.

Siahkal Saffron 300x150 - بهترین زمان کاشت زعفران

زعفران چه ماهی گل می دهد؟

بعد از پاسخ به سوال چه موقعه زعفران بکاریم، نوبت به سوال زمان گل دهی زعفران می رسیم.

بعد از مرحله کاشت زعفران نوبت به گل دهی زعفران می رسد. گل دهی زعفران بستگی به زمان آبیاری آن دارد؛ ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گل دهی می‌کند که در طول ۲۰ الی ۳۰ روز فصل گل دهی باید هر روز گلبرگ های زعفران را بچینید. بعد از ظاهر شدن گل ها در مزرعه، گل زمین کشت شده به رنگ بنفش یا ارغوانی خوش رنگی در می آید. یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را زمانی می توان دید که مزرعه زعفران به گل نشسته است .برای چیدن گل های زعفران، پیش از آنکه خورشید طلوع کند، برداشت شروع و تا ساعت 9 صبح ادامه می یابد. عملیات گل چینی حدودا 25 ـ 15 روز طول می کشد.

چه موقع زعفران را بچینیم؟

مرحله برداشت که شامل چیدن گل و جدا کردن کلاله از گل است، دشوارترین و در عین حال حساس ترین مرحله است. عمر گلها ۳ تا ۴ روز می باشد. اگر به موقع برداشت نشوند، پژمرده خواهند شد و از بین خواهند رفت. همچنین اگر گل ها مدت زیادی در معرض هوای گرم، باد و نور خورشید قرار بگیرند، کیفیت رنگ و عطر آن کمتر شده و از مرغوبیت زعفران کاسته می شود. بهترین زمان چیدن گلهای زعفران، صبح زود قبل از باز شدن گلها، وقتی به صورت غنچه هستند، می باشد.

156732872 300x150 - بهترین زمان کاشت زعفران

زعفران چند سال محصول می دهد؟

زعفران گیاهی چندساله است و ۱۰-۷ سال متوالی محصول می دهد. گاهی تا ۱۵ سال نیز محصول خواهد داد. عمر پیاز زعفران به عواملی از جمله آب یاری، سله شکنی و حذف علف های هرز بستگی دارد. اگر تمام این شرایط را رعایت کنید طول عمر پیاز زعفران افزایش پیدا می کند و برای مدت طولانی کاشت این پیاز مناسب است.

جمع بندی

زعفران، این گیاه پرخاصیت بازار کار وسیع و گسترده ای دارد. با رعایت کردن شرایط کاشت زعفران می توان بهترین محصول را پرورش داد و بیشترین بازدهی را بگیرید. همچنین برای تهیه راحت تر زعفران اصل و با کیفیت که در بهترین مزارع کاشت و پرورش یافته اند، می توانید از فروشگاه آناناس خریداری کنید.

 

bannerrr - بهترین زمان کاشت زعفران

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین زمان کاشت زعفران”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون