تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

دسته بندی : سلامتی و تندرستی

مروری بر اثرات باقی مانده سموم کشاورزی بر سلامت محیط زیست و انسان سال‌هاست که در دست بررسی قرار دارد. مصرف بی‌رویه آفت کش‌ها به منظور افزایش تولید محصولات کشاورزی باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری به خاک، آب، سلامتی انسان و حیوان‌ها می‌شود. گاهی این عوارض جان انسان‌ها و حیوانات را تهدید می‌کند و محیط زیست را در معرض نابودی قرار می‌دهد.

تاثیر سموم کشاورزی بر محیط زیست چیست

سالانه بیشتر از 20 میلیون نفر در معرض آسیب سموم آفت کش یا همان سموم کشاورزی قرار دارند و این موضوع بر تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست اشاره دارد. علاوه‌بر انسان‌ها تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست و حیوانات نیز غیر قابل جبران است. از بین رفتن جنگل‌ها، آبزیان، دام‌ها و گسترش بیماری‌هایی مانند سرطان بین انسان‌ها قسمتی از تاثیر سموم کشاورزی بر محیط زیست است. متاسفانه کمبود مواد غذایی روی کره زمین باعث شده است که صنعت کشاورزی برای تامین مایحتاج مورد نیاز انسان‌ها به استفاده از سموم، آفت کش‌ها و مواد شیمیایی روی آورد. آفت‌ کش‌ها و مواد شیمیایی باعث افزایش سرعت رشد گیاهان و مواد غذایی می‌شوند. اما متاسفانه آثار سویی نیز در مصرف بی رویه سموم کشاورزی بر محیط زیست دیده می‌شود که در ادامه این مقاله بیشتر به این آثار مخرب می‌پردازیم.

تاثیر سموم کشاورزی بر خاک، اصلی‌ترین تاثیر سموم کشاورزی بر محیط زیست

کاهش منابع غذایی باعث شده است که بیش از هزاران آفت کش و ترکیب‌های شیمیایی مانند کودها و سموم کشاورزی برای از بین بردن آفات کشاورزی تولید شوند. آفت‌ کش‌ها برای مبارزه با آفت‌های بهداشتی و کشاورزی تولید و استفاده می‌شوند اما بعد از سال‌ها استفاده، آثار و زیان‌های مخرب این سموم روی انسان و طبیعت به مساله‌ای خطرناک تبدیل شده است. به همین دلیل بشر امروزی با راه اندازی انواع فروشگاه آناناس درصدد بازگشت به شیوه کشاورزی گذشته و حذف آفت‌کش‌ها یا همان ترکیبات شیمیایی برآمد.

یکی از دلایل بروز مشکلات و تخریب محیط زیست عدم اطلاع کافی مصرف‌کنندگان از جمله کشاورزان از نحوه استفاده سموم آفت‌کش است. علاوه‌بر کمبود دانش کشاورزان در استفاده از سموم کشاورزی، باقی ماندن آفت کش‌ها روی گیاهان و خاک، مصرف سم‌های خطرناک و قدیمی، استفاده از آفت کش‌های غیر استاندارد و قاچاق، کمبود امکانات و آزمایشگاه برای کنترل و آنالیز سم‌ها و شناخت ناخالصی‌ها و باقیماندن سم‌ها روی مواد غذایی از مهم‌ترین دلایل آسیب‌های ناشی از مصرف کودها و سموم شیمیایی است.

Kikuyu 0 - تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

اثرات سموم کشاورزی بر انسان، آثاری زیان بار و غیر قابل جبران

صدها سال پیش، درست در زمانی که تصمیم به استفاده از سموم و آفت کش‌ها برای افزایش محصولات کشاورزی گرفته شد هیچ‌ فردی از عوارض این محصولات مطلع نبود. اما امروز و پس از سال‌ها مصرف بی رویه و افزایش محصولات کشاورزی آثار مخرب سم‌ها روی سلامتی انسان‌ها به خوبی مشهود است. استفاده از محصولاتی که با استفاده از کودهای شیمیایی یا انواع هورمون‌ها رشد کرده‌اند به مرور زمان باعث بروز مشکلات متعددی می‌شوند که گاهی اوقات راهی برای جبران این عوارض وجود نخواهد داشت.

یکی از اثرات سموم کشاورزی بر انسان ایجاد اختلال روی سیستم عصبی، گوارش و تنفس است. همچنین این سم‌ها و آلاینده‌ها باعث بروز نواقص مادرزادی و اختلال در رشد سلول‌های مغزی کودکان می‌شوند . دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که سم‌های کشاورزی باعث ایجاد ضعف‌های جسمانی در کودکان می‌شوند.

شایع شدن انواع سرطان‌های دستگاه گوارش از جمله معده و مری یکی دیگر از اثرات سموم کشاورزی روی انسان به شمار می‌رود. مشکلات قلبی، حساسیت‌های پوستی، افت ضریب هوشی، ناباروری، سقط جنین و بیماری‌های عصبی نیز بخشی دیگر از آثر آلاینده‌ها و مواد شیمیایی باقی مانده روی محصولات کشاورزی به شمار می‌روند. مصرف انواع دمنوش و عرقیات ارگانیک تا حدودی می‌تواند به کاهش عوارض مصرف مواد غذاری غیر سالم کمک کند. در تولید دمنوش و عرقیجات ارگانیک از هیچ‌گونه مواد شیمیایی یا سموم آفت کش استفاده نشده است.

Harm of agricultural toxins to humans - تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

آلودگی آب و ورود آلاینده‌ها به محیط زیست

سموم کشاورزی علاوه‌بر انسان و خاک، آثار مخربی هم روی آب دارد. آلاینده‌های شیمیایی از طرق مختلف مانند از طریق آب‌های زیر زمینی از طریق خاک و منابع آب سطحی وارد آب می‌شوند. گاهی اوقات هم آب باران باعث ورود سموم باقی مانده روی گیاهان به خاک می‌شوند. گاهی اوقات از بین بردن سموم از آب حتی با استفاده از روش‌های مختلف تصفیه امکان‌پذیر نیست و از طریق نوشیدن آب باعث آسیب‌های جزئی و کلی به انسان‌، حیوانات و خاک می‌شود.

در صورت آلوده شدن آب‌های سطحی با پسماند و فاضلاب و آبیاری محصولات کشاورزی با استفاده از این آب‌ها مشکلات متعددی به وقوع خواهد پیوست. افراد بسیاری برای حفظ سلامت خود و اعضای خانواده میوه و سبزیجات را با محلول‌های گوناگونی شست‌وشو می‌دهند. اما خوشبختانه این روزها با ورود میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک دیگر مشکل آبیاری با آب‌های آلوده برطرف شده است و نیازی به استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده برای میوه و سبزیجات نیست.

Contamination with agricultural pesticides - تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

از بین رفتن حیوانات، خطرات جدی برای دام‌ها و آبزیان

در حدود 95 درصد از علف‌کش‌ها از طریق باران یا ذرات باقی ‌مانده روی گیاهان و خاک وارد آب‌های زیرزمینی می‌شوند و جانوران بسیاری را در معرض آسیب قرار می‌دهند. برای مثال آفت‌ کش‌ها مستقیما جمعیت زنبورهای کارگر را هدف می‌گیرند و تعداد بسیاری از آن‌ها را از بین می‌برند. یا جمعیت دام‌ و طیور از طریق مصرف گیاهان آلوده به مواد سمی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و آسیب‌های فراوانی را به وجود می‌آورد. حتی حیوانات وحشی نیز از عوارض سموم علف کش یا آفت کش در امان نیستند و دچار مسمویت یا حتی مرگ‌های زود هنگام می‌شوند.

با یک نگاه کلی و بررسی تفاوت محصولات ارگانیک و طبیعی با محصولات غیر ارگانیک و ناسالم می‌توان به کلیه عوارض استفاده از محصولات آغشته به سم‌های کشاورزی پی برد. خوشبختانه این روزها جامعه جهانی به میزان آسیب‌ها و خطرات استفاده از سموم کشاورزی پی برده است و قصد دارد از طریق کشاورزی طبیعی میزان عوارض را کاهش دهد.

Death of aquatic animals with agricultural toxins - تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

برای کاهش تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چکار کنیم؟

در این مقاله درباره تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست و زندگی انسان‌ها و جانوران صحبت کردیم. با توجه به عوارض متعدد استفاده از آفت کش‌ها و علف کش‌ها دانشمندان و کشاورزان به تولید محصولات ارگانیک روی آوردند. در تولید محصولات و کشاورزی ارگانیک به هیچ‌عنوان از سم و کودهای شیمیایی، هورمون‌های رشد، علف کش و آفت کش‌ها استفاده نمی‌شود. کلیه محصولات در فرایندی کاملا طبیعی و به دور از مراحل شیمیایی رشد می‌کنند و فراید کاشت و برداشت این محصولات هیچ آسیبی برای محیط زیست و انسان ندارد.

اگر می‌خواهید به افرادی که با استفاده از محصولات ارگانیک از سلامتی خود و خانواده‌هایشان حمایت می‌کنند بپیوندید همین حالا از فروشگاه اینترنتی آناناس محصولات ارگانیک مورد نیاز خود را سفارش دهید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 0214458742 تماس بگیرید تا همکاران ما به سوالات شما پاسخ دهند.

bannerrr - تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تاثیر آفت کش‌ها بر محیط زیست چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون