همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

دسته بندی : رژیم غذایی سالمسلامتی و تندرستی

آنتی اکسیدان عسل مثل هر نوع آنتی اکسیدان موجود در سایر مواد غذایی طبیعی نقش مهمی را در سلامت بدن انسان ها ایفا می کند. برخی از عواملی که می توانند تغییرات ماهیتی کمی و کیفی را برای آنتی اکسیدان های موجود در عسل به وجود بیاورند، عبارت هستند از: • منبع شهد عسل • منطقه جغرافیایی تولید عسل • خصوصیت های آب و هوایی محل تولید عسل

آنتی اکسیدان عسل

عسل (Honey) در انواع مختلفی که وجود دارد، یک ماده طبیعی فوق العاده مقوی و مغذی محسوب می شود. به صورتی که آن را می توان یک وعده غذایی بدون نقص و کامل به شمار آورد. علاوه بر این، دارای تعداد بسیار زیادی خواص درمانی بی نظیر است. دارا بودن انواع آنتی اکسیدان (Antioxidant) نیز یکی دیگر از ویژگی های ارزشمند انواع عسل محسوب می شود. آنتی اکسیدان عسل مثل هر نوع آنتی اکسیدان موجود در سایر مواد غذایی طبیعی نقش مهمی را در سلامت بدن انسان ها ایفا می کند. تهیه نوع با کیفیت و اصل آن از فروشگاه های معتبر نظیر فروشگاه محصولات ارگانیک آناناس و مصرف همیشگی آن می تواند باعث تقویت قوای بدنی انسان شود.

Honey antioxidant a - همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

آنتی اکسیدان عسل چیست؟

یکی از واکنش های انجام شده در بدن انسان که امکان آسیب رساندن به سلول ها را فراهم می کند، اکسیداسیون است. این واکنش شیمیایی می تواند با تولید رادیکال های آزاد، زنجیره ای از واکنش ها را به وجود بیاورد. این واکنش ها می توانند موجب آسیب رساندن به سلول های بدن شوند. آنتی اکسیدان ها ازجمله آنتی اکسیدان عسل با از بین بردن این زنجیره، تأمین کننده سلامت بدن هستند.

حتما بخوانید:
7 تا از مهم‌ترین خواص درمانی عسل که باید بدانید

انواع آنتی اکسیدان عسل کدام است؟

آنتی اکسیدان های موجود در انواع مختلف عسل به دو دسته تقسیم می شوند. هر کدام از این دسته ها کارایی مخصوص به خود را در بدن دارا هستند. دو دسته مختلف آنتی اکسیدان های عسل عبارت هستند از:

 • آنتی اکسیدان های آنزیمی
 • آنتی اکسیدان های غیر آنزیمی
Honey antioxidant c - همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

آنتی اکسیدان های آنزیمی موجود در عسل

آنزیم کاتالاز (Catalase) مهم ترین مورد از این نوع آنتی اکسیدان عسل است. دو نکته زیر به شناخت این نوع آنتی اکسیدان کمک می کند:

منشأ کاتالاز

زنبور عسل تولید کننده این نوع آنزیم نیست. یعنی زنبورهای عسل منشأ این نوع آنتی اکسیدان آنزیمی محسوب نمی شوند. این آنزیم از طریق شهد گل های مختلف به عسل تولیدی زنبور عسل ورود پیدا می کند. بر همین اساس است که مقدار آن در هر نوع عسل، به منبع شهد بستگی دارد. این بدین معنی است که ممکن است مقدار بسیار زیادی از آن در یک نوع عسل وجود داشته باشد و یک عسل دیگر اصلاً دارای این نوع آنزیم نباشد.

حتما بخوانید:
چرا عسل طبیعی شکرک می زند؟

عملکرد کاتالاز

وظیفه ای که بر عهده این نوع آنزیم قرار داده شده است، سرعت بخشیدن به تجزیه پراکسید هیدروژن (H2O2) است. با تجزیه این ماده به آب و اکسیژن، خطری که این ماده می تواند برای سلول های بدن ایجاد کند، از بین می رود. چرا که پراکسید هیدروژن مولکولی است بسیار فعال و عدم کنترل آن باعث تخریب و صدمه زدن به سلول ها می شود. در واقع این نوع آنتی اکسیدان عسل مقدار این ماده را با تجزیه کردن آن به مولکول هایی کم خطرتر، در سطحی کنترل شده قرار می دهد.

Honey antioxidant d - همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

آنتی اکسیدان های غیر آنزیمی موجود در عسل

این نوع آنتی اکسیدان ها تشکیل دهنده بیش ترین مقدار آنتی اکسیدان های موجود در عسل هستند. دو نوع از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

آسکوربیک اسید

آسکوربیک اسید (Ascorbic acid) یا ویتامین C یکی از ویتامین هایی است که مقدار آن در عسل بیش تر از سایر ویتامین های آن است. از ویژگی های این ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حتما بخوانید:
بهترین عسل چه عسلی است؟ معرفی بهترین انواع عسل و رنگ آن‌ها

از مهم ترین آنتی اکسیدان هایی است که در طبیعت وجود دارد.

 • تولید آن در بدن اکثر پستانداران غیر از انسان، خوکچه هندی و میمون به صورت خودکار انجام می شود. بنابراین تنها راه به دست آوردن ویتامین C برای این سه موجود زنده استفاده از مواد غذایی دارای آن است.
 • این آنتی اکسیدان عسل باعث می شود تا استقامت بدن در مقابل بیماری های عفونی افزایش پیدا کند.
 • در صنایع غذایی به منظور نگهداری مواد و جلوگیری کردن از خرابی و اکسید شدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کند.
Honey antioxidant b - همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

ترکیبات پلی فنولی

ترکیبات پلی فنول (Polyphenol) در عسل در حد بسیار کم و جزئی وجود دارد. ولی انواع عسل با همین میزان موجودی بسیار کم نیز سلامت بدن را تضمین می کنند. در واقع عملکرد این ترکیبات به صورتی است که قسمت بیش تر فعالیت های آنتی اکسیدانی عسل به آن ها ارتباط دارد. فعالیت آنتی اکسیدانی انواع مختلف عسل یکسان نیست. به عنوان نمونه، عسل هایی مانند عسل آویشن که به صورت طبیعی تیره تر از بیش تر عسل ها هستند، خواص آنتی اکسیدانی بالاتری دارند. ممکن است این یکسان نبودن به دلیل ماهیت متفاوت کمی و یا کیفی ترکیبات پلی فنول در عسل های مختلف باشد. برخی از عواملی که می توانند این تغییرات ماهیتی را برای این نوع آنتی اکسیدان عسل به وجود بیاورند، عبارت هستند از:

 • منبع شهد عسل
 • منطقه جغرافیایی تولید عسل
 • خصوصیت های آب و هوایی محل تولید عسل
bannerrr - همه چیز درباره‌ی آنتی اکسیدان عسل

نظرات کاربران

نظرات کاربران آناناس

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • حسین فرزانه فر 14000917 پاسخ دهید

  من یک سری مشکلات مزمن گوارشی داشتم که خوردن عسل تا حد زیادی به رفع اون کمک کرد. با خوندن این مقاله فهمیدم چرا از وقتی به خاطر بهبود سیستم گوارشم عسل میخورم چرا اینقدر کمتر مریض میشم. فقط عسل تا حد تضمین شده است؟

  • مدیر سایت 14000919 پاسخ دهید

   صد در صد گیاهی و طبیعی .

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تخفیف 25%
ارسال رایگان
تخفیف 10%
تخفیف 15%
دمنوش لاغری (همراه خرید)
تخفیف 20%
دمنوش انرژی (همراه خرید)
تخفیف 25%
شانس خودت رو برای برنده شدن امتحان کن!

آدرس ایمیل و شماره تماس خودت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید